Ni slunce, ni vítr

Pokrývky hlavy a krku jsou často vnímány jako dekorativní doplněk, ale opak je pravdou. Existují tři závažnější důvody, pro zakrývání těchto partií — ochrana před zimou, ochrana před sluncem a společenská konvence. 

Ochrana před sluncem

Slunce je nádherné a zdravé, ale nic se nemá přehánět. Nejlepší ochranu před úpalem je klobouk nebo šátek. Obojí má své výhody i nevýhody. Mezi parametry, které by měl člověk zvážit pokud si vybírá mezi nimi, patří povětrnostní podmínky a cíl cesty. 

Klobouk, který má v prvé řadě chránit před sluncem je lehký a alespoň mírně stíní oči. Lehkost, kterou člověk v horkých dnech ocení, ale zvyšuje pravděpodobnost, že klobouk uletí i při mírném poryvu větru. Tomu se dá předcházet pomocí úvazu pod bradou, který ale může zvlášť v kombinaci s potem dráždit kůži, nebo pomocí kloboukových jehlic. 

Šátek oproti tomu obvykle neposkytuje stínění očí. Pokud se jedná o dekorativní stránku věci, nabízí širší variantu barev a rozhodně je lepší do terénu. Také mu obvykle nevadí, když se namočí, což je v horkých dnech příjemné. Ale, na rozdíl od klobouku nestíní oči, což má své výhody i nevýhody, a krk, který se velmi lehce spálí. 

Ochrana před zimou

V zimě nabývají pokrývky krku a hlavy na důležitosti z úplně jiných důvodů. Krk je sám o sobě úzký a odhalený, ale je to hlava, která představuje největší teplotní ztrátu, pokud jí necháme holou. Nejčastěji se k ochraně krku využívají šály nebo šátky, ačkoliv někdy poslouží i vysoký límec. Z estetického pohledu je šálů či šál nutné sladit se zbytkem oblečení, především s bundou nebo kabátem a čepicí či kloboukem. Určitou míru formality u pokrývek krku určuje i způsob jakým se uvazuje. Cela specifické jsou pak šátky trojcípé.

Při ochraně hlavy před zimou se dají použít šátky, čepice nebo klobouky. Opět platí, že klobouk je formálnější možnost. Popularita některých typů čepic naznačuje, že pro mnohé je určují schopnost pokrývky hlavy udržet uši v teple. Zatímco trubicové šátky jsou velmi oblíbené mezi účastníky zimních sportů, protože neulétávají ani jinak nepadají a dokáží udržet i dlouhé jemné vlasy pod kontrolou. 

Společenské

Ve střední Evropě jsou dnes klobouky, s výjimkou slaměných, vnímány jako spíše vysoce formální možnost, zvláště pro ženy. To je dáno do značné míry skutečností, že v Evropě a Americe již dávno padla norma, která vyžadovala zakrytí hlavy a především vlasů vdaných žen, takže se s dámou s kloboukem, který není v prvé řadě ochranou před vlivy počasí setkáme především při svatbách a pohřbech, zatímco například pravidlo vyžadující, aby měl muž v synagoze pokrytou hlavu, je samo ústupkem proti ortodoxnějšímu pravidlu, že jí má mít na veřejnosti zakrytou vždy, a tudíž se udrželo dodnes. Vzhledem k fragilitě dámských účesů, si dámy nemusí sundávat klobouk při vstupu do místnosti ani jej smekat, ale všechna tato společenská pravidla jsou dána sociokulturním vývojem a liší se podle toho, kde jsme. Oproti tomu kravata či motýlek se staly součástí světového úzu formálního pánského oblečení. 

Související Příspěvky

Leave a Comment