Pokrývky hlavy a krku se vyrábějí z nejrůznějších materiálů. Když ponecháme stranou bižuterii a šperky, pak je rozhodně bohatší výběr materiálů používaných na pokrývku hlavy. Čepice se často dělají ze stejných materiálů jako šály a šátky se zrovna tak často nosí na hlavě jako na krku. Klobouky se tradičně dělaly z plsti, kůže, vlněného sukna, lnu, slámy či štípaného bambusu a jiných rostlinných vláken. Nově k nim přibyly i umělé materiály a pro některé specifické situace také papír. A to vše bez výzdoby či zmínění helem.
Materiály, z nichž se pokrývky dělají, jsou tradičně vázány na prostředí a ekonomiku. Šátky a šály se například tradičně dělají z vlny, hedvábí nebo z rostlinných vláken, tedy ze lnu, bavlny, konopí, kopřiv nebo bambusu. U klobouků se pak přidává ještě sláma (nebo její obdoba), například konický slaměný klobouk se tradičně vyskytuje od Egypta po Japonsko a mexické sombrero se, když není z plsti, liší jen širokou krempou. Moderní materiály ty staré zcela nevymýtily, často se prosadily různé směsi přírodních a umělých materiálů a nabídka se také obohatila o umělé náhražky dražších materiálů, to jest umělou kůži a některé typy viskózy. Obvykle zcela z umělých vláken jsou dnes velmi oblíbené trubicovité šátky.
Techniky výroby

Technika výroby závisí do jisté míry na zvoleném materiálu. Šály se pletou nebo háčkují, šátky jsou olemované kusy tkané či i netkané látky ozdobené batikou, potisky či výšivkou nebo jsou rovnou dekorativně udělané například háčkováním. Pokrývky hlavy, které jsou střihově složitější než šátky vyžadují, aby se z látky vystříhaly tvary podle zvoleného střihu a pak sešili, pokud se opět rovnou nepletou, jako tomu může být v případě čepic, které se opět mohou také háčkovat, nebo slaměných klobouků, kde se sláma popřípadě její místní obdoba nejdříve měkčí horkou vodou, popřípadě i delším povařením. Háčkované a pletené předměty se kromě konkrétní techniky úpletu obvykle moc nezdobí, vsází se u nich na upletené nebo uháčkované vzory a krásu barev.
Klobouky se navíc dále zdobí – tradiční evropský způsob je používáním stuh a mašlí a vetknutím péra do klobouku. Dámské klobouky se zdobí více a mezi oblíbené prvky výzdoby patřili umělé květiny a ovoce. Ale můžeme se setkat i s jinými způsoby výzdoby jako jsou výšivka (sombrero), střapce, perly i zlato (fez). Mezi pokrývky hlavy můžeme zařadit i helmy, které se tradičně zdobí odznaky hodnosti, státní příslušnosti, erby a chocholy. Klobouk se obvykle skládá ze tří částí krempy či čelního štítku, okruží a dýnka. Přesný tvar a barva klobouku mohou souviset s postavením jedince ve společnosti, kulturními souvislostmi nebo s podnebím v daném regionu.